Návrat ztraceného syna

předchozí další

image Ostravské Bazaly čeká v sobotu jeden velký návrat. Po dvanácti letech nastoupí v dresu Baníku ztracený syn Tomáš Galásek.

Galásek, který po nepovedeném mistrovství Evropy ukončil reprezentační kariéru, s Ostravou trénoval už od konce července a během té doby si hledal nové angažmá.

Jeho bývalý klub, Norimberk, s ním nepočítal stejně jako s dalšími českými reprezentanty Janem Kollerem a brankářem Jaromírem Blažkem. Galásek však až do poslední chvíle věřil, že mu pomůže k rychlému návratu mezi elitu. Norimberk se však rozhodl spoléhat výhradně na mladé domácí hráče.

Z předních evropských lig se Galáskovi nikdo neozval a dobrodružství v řecké nebo kyperské lize si podle svých slov raději odpustí. A tak se pětatřicetiletý Galásek i přičiněním svého kamaráda Reného Bolfa, který jej doporučil klubovému vedení, vrací do Baníku Ostrava, s nímž podepsal roční smlouvu.

Defenzivní záložník jeho kvalit se bude trenéru Večeřovi po odchodu Davida Bystroně velice hodit. Ve středu ostravské zálohy bude Galásek oblékat dres s číslem 28.

„Můj návrat byl na začátku spíš jen sen pana Petery (šéf Baníku) a ani já tomu na začátku spíš nevěřil. Ale co jsem tady viděl, tak to v Baníku má budoucnost. To mě přimělo uvažovat o tom, že opravdu skončím v Baníku,“ radoval se Galásek z fanoušky dlouho očekávaného návratu na tiskové konferenci krátce po podpisu smlouvy. „Lákají mě ambice i kvalita Baníku, budeme hrát Pohár UEFA, v lize o nejvyšší příčky,“ dodal Tomáš Galásek.

Baník získal bývalého reprezentačního kapitána, který nasbíral 69 reprezentačních startů, úplně zadarmo. V bavorském klubu měl sice Galásek i nadále platnou smlouvu, ale po sestupu do druhé ligy jej Norimberk uvolnil bez nároku na odstupné.

Generální manažer Baníku Ostrava Verner Lička ještě před podpisem smlouvy prohlásil, že mu připadá, jako by záložník z klubu ani neodešel. Galáskovy vztahy s vedením Baníku však nebyly vždycky tak idylické. Když před dvanácti lety zmizel do nizozemského Tillburgu, nemohlo mu vedení klubu přijít na jméno. Jeho případ tehdy řešily i nejvyšší fotbalové instituce. Vše se vyřešilo až po čtyřměsíčních tahanicích, kdy získal Baník za svého odchovance přibližně 50 milionů korun.

Po necelých čtyřech letech v Tillburgu přestoupil Galásek v roce 2000 do Ajaxu Amsterdam, s nímž vyhrál dvakrát ligu. Během šesti let, které zde strávil, působil dokonce jako kapitán slavného klubu. Poslední dvě sezony oblékal Galásek dres bundesligového Norimberku. Jeho účinkování však ukončil již zmíněný sestup z bundesligy.

V české lize odehrál Tomáš Galásek během pěti ročníků 121 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Po celou dobu svého působení byl věrný jedinému klubu – Baníku Ostrava.

image
Pošli kamarádovi Zalinkovat
Tvoje jméno/nick:
Tvůj e-mail:
E-mail příjemce:
Je možné zadat i více e-mailových adres
(adresy oddělujte čárkou).
Vzkaz:
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?
Hodnocení:
4.0

Přihlašte se a přidejte svoje hodnocení

Zhlédnuto: 2400× | Komentářů: 0

Zatím žádné komentáře.