Španělský elegán ostrouhal

předchozí další

imageOficiální hymnou fotbalového šampionátu je píseň Enriqua Iglesiase Can You Hear Me? Fanoušci ale španělského elegána ignorují a oblíbili si říznější song.

Jejich srdce si získala americká alternativní dvojice White Stripes. Hutné kytarové riffy a dunivé bicí z písně Seven Nation Army doslova ovládly fanoušky ve Švýcarsku a Rakousku. A po Iglesiasovi neštěkne ani pes.

Oficiální píseň fotbalových šampionátů je prestižní záležitost, ale tentokrát jako by se výběr pořadatelům nepodařil. Píseň Can You Hear Me?, kterou Iglesias napsal společně se Stevem Moralesem a Frankiem Stormem, si oblibu fanoušků nezískala. I přesto zazní při živém koncertě španělského lamače srdcí, který proběhne před začátkem finálového zápasu.

Americká dvojice triumfuje

White Stripes tvoří pouze dvě osoby: Jack a Meg Whiteovi. Dvaatřicetiletý Jack při koncertech střídá kytaru s baskytarou, o rok starší Meg sedí za bicími. Duo z Detroitu je v hudebním světě považováno za podivíny, kteří se baví podivnými mystifikacemi. Tajemstvím podpořeným jejich výmysly je i vztah, jaký k sobě Jack a Meg mají. Někdy se říká, že jsou bývalí manželé, a někdy že se jedná sourozence.

Jejich jednoduchý a chytlavý garážový rock oceňují jak fanoušci, tak i hudební kritika. Za svou nedlouhou kariéru získali White Stripes už několik platinových desek a dá se očekávat, že jim píseň Seven Nation Army, která zaplavila Rakousko a Švýcarsko během šampionátu, přinese další vavříny.

Jak se však píseň detroitského dua mezi fanoušky prosadila? Nejdříve si ji oblíbili fanoušci belgických Brugg a přijali ji za základ svého popěvku. Potom se uchytila v Itálii, kde ji doplnili italským textem a přivezli ji na mistrovství. Tam se ale hraje originál. „Fotbalové hymny jsou prostě takové, lidový folk,“ uvedl manažer skupiny Russel Warby.

Chytlavá skladba, která vyšla už v roce 2003 na desce Elphant, se během několika dnů rozšířila všude. „Je jednoduchá, dá se zvládat, i když člověk něco vypil,“ komentoval popularitu Seven Nation Army švýcarský deník Blick.

Kromě oficiální hymny Enriqua Iglesiase a fanoušky oblíbené Seven Nation Army nahrál dvě písně pro Euro také jamajský hudebník Shaggy. Písně se jmenují Like A Superstar a Feel the Rush a v klipech k nim vystupuje Shaggy společně s maskoty šampionátu Trixem a Flixem.

O to, být oficiální hymnou, se ovšem ucházela i tyrolská dechovka Edelseer s písní Überall auf der Welt scheint die Sonne.

Enrique Iglesias – Can You Hear Me?

The White Stripes – Seven Nation Army

Pošli kamarádovi Zalinkovat
Tvoje jméno/nick:
Tvůj e-mail:
E-mail příjemce:
Je možné zadat i více e-mailových adres
(adresy oddělujte čárkou).
Vzkaz:
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?
Hodnocení:
4.0

Přihlašte se a přidejte svoje hodnocení

Zhlédnuto: 6703× | Komentářů: 0

Zatím žádné komentáře.